Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-06-11

Rozliczenie wyniku finansowego przez spółki kapitałowe

Decyzję o podziale zysku lub pokryciu straty jednostka podejmuje w nowym roku obrotowym po sporządzeniu i zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego. Oznacza to, że uchwałę o podziale zysku/pokryciu straty za 2017 r. jednostka zaewidencjonuje w księgach rachunkowych 2018 r. W niniejszym opracowaniu przedstawiamy sposoby rozliczenia w księgach rachunkowych wypracowanego przez spółki kapitałowe w 2017 r. wyniku finansowego wraz z ich skutkami podatkowymi.

Uregulowania ustawy o rachunkowości wskazują (art. 53 ust. 3 i ust. 4 uor.), że podział zysku lub pokrycie straty może nastąpić:

  • po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający, poprzedzonego wyrażeniem przez biegłego rewidenta opinii o tym sprawozdaniu bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami (podział lub pokrycie wyniku finansowego netto, dokonany bez spełnienia tego warunku, jest nieważny z mocy prawa) - w przypadku jednostek zobowiązanych do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego,
  • po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający - w przypadku jednostek niezobowiązanych do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego.

Oznacza to, że dopóki sprawozdanie finansowe jednostki nie zostanie zatwierdzone, podział zysku lub pokrycie straty jest nieważne, co dotyczy każdej jednostki bez względu na to, czy ma ona obowiązek poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego, czy też nie.

Kodeks spółek handlowych (art. 231 § 2 pkt 1 i 2 oraz art. 395 § 2 pkt 1 i 2 ksh) przewiduje, że organ zatwierdzający w terminie 6 miesięcy po upływie każdego roku obrotowego:

  • rozpatruje i zatwierdza sprawozdanie finansowe za ubiegły rok obrotowy oraz
  • podejmuje uchwałę o podziale zysku lub pokryciu straty.

Uwaga!

Organem zatwierdzającym w spółce kapitałowej (na podstawie art. 228 pkt 1 i art. 393 pkt 1 ksh w zw. z art. 3 ust. 1 pkt 7 uor) jest:

  • zwyczajne zgromadzenie wspólników - w przypadku spółki z o.o.,

  • zwyczajne walne zgromadzenie w przypadku spółki akcyjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00