Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-08-16

Zakupy firmowe – rozliczenie VAT na przykładach

Podatnik czynny na podstawie art. 86 ustawy o VAT może odliczyć polski podatek, jeśli kupione towary są wykorzystywane do działalności opodatkowanej. Jeżeli natomiast są wykorzystywane zarówno do działalności opodatkowanej, jak i zwolnionej, to aby ustalić VAT do odliczenia, stosuje proporcję. Gdy kupiony towar lub usługa są wykorzystywane do celów innych niż działalność, stosuje również preproprocję. W praktyce często trudno ustalić, czy mamy do czynienia z zakupem do celów działalności czy do celów osobistych. Ponadto przepisy przewidują ograniczenia do odliczenia VAT od tak zwanych wydatków samochodowych. Nie odliczymy również VAT od wydatków na hotel i usługi gastronomiczne. Problem z odliczeniem mają też podatnicy, którzy nie dysponują klasyczną fakturą. Nie zawsze jest jednak konieczna.

 

Aby można było odliczyć pełny VAT od zakupów krajowych, podatnik musi spełnić następujące warunki:

  1. otrzymał fakturę wystawioną na jego firmę lub inny dokument, który według rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur jest uznawany za fakturę,
  2. nabył prawo do rozporządzania towarem jak właściciel, gdy przedmiotem zakupu jest towar,
  3. usługa została wykonana, gdy faktura dokumentuje zakup usługi,
  4. zapłacił zaliczkę, gdy zamierza odliczyć VAT z faktury zaliczkowej,
  5. wykorzysta kupione towary i usługi wyłącznie do działalności opodatkowanej.

Ponadto faktura, którą podatnik dysponuje, nie może być fakturą wymienioną w art. 88 ustawy o VAT, gdyż z takiej faktury nie odliczymy VAT.

Przedstawiamy na przykładach zasady odliczania VAT od firmowych zakupów.

  1. Bilety kolejowe, autobusowe i lotnicze

Zasadą jest, że podatnik odlicza VAT pod warunkiem, iż dysponuje fakturą. Od tej zasady istnieje wyjątek - w przypadku zakupu usług transportu kolejowego, autobusowego czy lotniczego wystarczy bilet, jeśli spełnia warunki wskazane w rozporządzeniu w sprawie faktur. Dlatego kupując bilet za przejazd pociągiem, promem, statkiem, samolotem, autobusem nie musimy żądać faktury, pod warunkiem że otrzymany bilet dokumentuje przejazd na odległość nie mniejszą niż 50 km i zawiera (§ 3 rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur):

● numer i datę wystawienia,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00