Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2019 nr 143 str. 1
Wersja aktualna od 2023-01-19
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2019 nr 143 str. 1
Wersja aktualna od 2023-01-19
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2019/815

z dnia 17 grudnia 2018 r.

uzupełniające dyrektywę 2004/109/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących specyfikacji jednolitego elektronicznego formatu raportowania

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(ostatnia zmiana: DUUEL. z 2022 r., Nr 339, poz. 1)   Pokaż wszystkie zmiany

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę 2004/109/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie harmonizacji wymogów dotyczących przejrzystości informacji o emitentach, których papiery wartościowe dopuszczane są do obrotu na rynku regulowanym oraz zmieniającą dyrektywę 2001/34/WE (1 ), w szczególności jej art. 4 ust. 7,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dyrektywie 2004/109/WE nakłada się na emitentów, których papiery wartościowe dopuszczane są do obrotu na rynku regulowanym, obowiązek podawania do wiadomości publicznej swoich rocznych raportów finansowych.

(2) Emitenci powinni sporządzać swoje całe roczne raporty finansowe w formacie XHTML (ang. Extensible HyperText Markup Language - rozszerzalny język znaczników hipertekstowych). XHTML nie wymaga zastosowania określonych mechanizmów, aby mógł zostać przedstawiony w formacie czytelnym dla człowieka. Jako prawnie niezastrzeżony elektroniczny format raportowania XHTML może być swobodnie używany.

(3) W rozporządzeniu (WE) nr 1606/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady (2 ) nakłada się na spółki regulowane prawem państwa członkowskiego, których papiery wartościowe są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym któregokolwiek z państw członkowskich, obowiązek sporządzania swoich skonsolidowanych sprawozdań finansowych zgodnie z międzynarodowymi standardami rachunkowości, zwanymi powszechnie międzynarodowymi standardami sprawozdawczości finansowej („MSSF”), przyjętymi zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1606/2002. Decyzja Komisji 2008/961/WE (3 ) stanowi, że emitent z państwa trzeciego, którego papiery wartościowe są dopuszczone do obrotu w Unii, również może sporządzać swoje skonsolidowane sprawozdania finansowe zgodnie z MSSF opublikowanymi przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości („RMSR”).

(4) Przyjęcie i stosowanie MSSF ma na celu zapewnienie wysokiego poziomu przejrzystości i porównywalności sprawozdań finansowych. W celu dalszego ułatwienia dostępności, analizy i porównywalności skonsolidowane sprawozdania finansowe zawarte w rocznych raportach finansowych sporządzone zgodnie z MSSF przyjętymi na podstawie rozporządzenia (WE) nr 1606/2002 albo zgodnie z MSSF opublikowanymi przez RMSR (oba te rodzaje skonsolidowanych sprawozdań finansowych zwane są dalej skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi sporządzonymi zgodnie z MSSF) powinny być znakowane przy użyciu rozszerzalnego języka sprawozdawczości finansowej (ang. Extensible Business Reporting Language, XBRL). XBRL jest językiem nadającym się do odczytu maszynowego i pozwala na zautomatyzowane przetwarzanie dużej ilości informacji. XBRL jest dobrze znany i stosowany w wielu jurysdykcjach. Obecnie jest jedynym właściwym językiem znaczników do znakowania sprawozdań finansowych.

(5) Ocena kosztów i korzyści przeprowadzona przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) przemawia za stosowaniem standardu Inline XBRL do umieszczania znaczników XBRL w dokumentach XHTML W związku z tym należy stosować technologię Inline XBRL.

(6) Używanie języka znaczników XBRL wiąże się ze stosowaniem taksonomii do konwersji tekstu czytelnego dla człowieka na informacje nadające się do odczytu maszynowego. Taksonomia MSSF udostępniona przez Fundację MSSF jest ustaloną taksonomia opracowaną w celu znakowania informacji ujawnianych zgodnie z MSSF. Stosowanie taksonomii MSSF ułatwia porównywalność na poziomie globalnym znaczników w sprawozdaniach finansowych sporządzonych zgodnie z MSSF. W związku z tym taksonomia podstawowa, która ma być stosowana na potrzeby jednolitego elektronicznego formatu raportowania, powinna być oparta na taksonomii MSSF i stanowić jej rozszerzenie.

(7) Aby uwzględnić ewentualne przyszłe przyjęcie MSSF na podstawie rozporządzenia (WE) nr 1606/2002, zmiany specyfikacji XBRL lub inny rozwój techniczny bądź aby rozszerzyć wymogi prawne dotyczące znakowania informacji w rocznym raporcie finansowym, przepisy niniejszego rozporządzenia powinny być okresowo aktualizowane na podstawie projektów regulacyjnych standardów technicznych przygotowywanych przez ESMA.

(8) Taksonomia na potrzeby stosowania języka znaczników XBRL ma postać zbioru elektronicznych plików XBRL („pliki taksonomii XBRL”), które stanowią uporządkowane przedstawienie elementów składających się zasadniczo na taksonomię podstawową. Hierarchię elementów oraz ich odpowiedni rodzaj danych należy udostępnić emitentom w niniejszym rozporządzeniu w prostej formie czytelnej dla człowieka. W celu ułatwienia dostępności, analizy i porównywalności rocznych raportów finansowych w praktyce niezwykle istotne jest, aby emitenci korzystali z plików taksonomii XBRL, które są zgodne ze wszystkimi stosownymi wymogami technicznymi i prawnymi. Aby ułatwić osiągnięcie tego celu, ESMA powinien opublikować na swojej stronie internetowej pliki taksonomii XBRL w formacie nadającym się do odczytu maszynowego i przeznaczone do bezpłatnego pobrania.

(9) Ze względu na przejrzystość, dostępność, analizę i porównywalność, w przypadku gdy przepisy państw członkowskich zezwalają na znakowanie jakichkolwiek części rocznych raportów finansowych innych niż zawarte w nich skonsolidowane sprawozdania finansowe sporządzone zgodnie z MSSF lub wymagają takiego znakowania, emitenci powinni przy znakowaniu tych części stosować język znaczników XBRL oraz odpowiednią taksonomię zapewnioną w tym celu przez państwo członkowskie, w którym są zarejestrowani.

(10) Ze względu na przejrzystość, dostępność, analizę i porównywalność emitenci powinni mieć możliwość znakowania informacji ujawnianych w swoich skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych sporządzonych zgodnie z MSSF w sposób tak szczegółowy, jak to możliwe z technicznego punktu widzenia. Z tych samych względów należy również ustanowić obowiązkowe standardy dotyczące minimalnego poziomu szczegółowości znaczników. W odniesieniu do podstawowych sprawozdań finansowych zawartych w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych sporządzonych zgodnie z MSSF należy stosować standard znakowania szczegółowego, zgodnie z którym te podstawowe sprawozdania finansowe muszą być wyczerpująco oznakowane. W odniesieniu do informacji dodatkowej do skonsolidowanych sprawozdań finansowych sporządzonych zgodnie z MSSF należy stosować standard znakowania zbiorowego, zgodnie z którym poszczególne całe sekcje informacji dodatkowej muszą być oznakowane przy zastosowaniu elementów jednej taksonomii. Wymóg stosowania znakowania zbiorowego nie powinien jednak ograniczać swobody uznania emitentów w zakresie znakowania skonsolidowanych sprawozdań finansowych sporządzonych zgodnie z MSSF przy zastosowaniu wyższego poziomu szczegółowości.

(11) W celu ułatwienia skutecznego wdrożenia jednolitego elektronicznego formatu raportowania należy określić szczegółowe przepisy dotyczące stosowania technologii Inline XBRL. Aby pomóc emitentom i przedsiębiorstwom opracowującym oprogramowanie w opracowywaniu oprogramowania do sporządzania rocznych raportów finansowych zgodnie z wymogami prawnymi na podstawie niniejszego rozporządzenia, ESMA powinien zapewnić wytyczne dotyczące częstych problemów napotykanych podczas generowania dokumentów instancji Inline XBRL.

(12) Zgodnie z art. 4 ust. 7 dyrektywy 2004/109/WE niniejsze rozporządzenie powinno mieć zastosowanie do rocznych raportów finansowych zawierających sprawozdania finansowe za lata obrotowe rozpoczynające się dnia 1 stycznia 2020 r. lub później. W celu ułatwienia sprawnego wdrożenia sprawozdawczości finansowej w formacie nadającym się do odczytu maszynowego, a w szczególności w celu zapewnienia emitentom rozsądnego czasu na dostosowanie się do stosowania technologii XBRL, obowiązkowe znakowanie informacji dodatkowej do sprawozdań finansowych powinno mieć zastosowanie wyłącznie do rocznych raportów finansowych za lata obrotowe rozpoczynające się dnia 1 stycznia 2022 r. lub później.

(13) Podstawę niniejszego rozporządzenia stanowi projekt regulacyjnych standardów technicznych przedłożony Komisji przez ESMA.

(14) Przy opracowywaniu projektu regulacyjnych standardów technicznych, na którym opiera się niniejsze rozporządzenie, ESMA regularnie i ściśle współpracował z Europejskim Urzędem Nadzoru Bankowego oraz Europejskim Urzędem Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych, aby uwzględnić specyfikę sektorów bankowego, pośrednictwa finansowego i ubezpieczeń, mając na uwadze zapewnienie międzysektorowej spójności prac i wypracowanie wspólnych stanowisk.

(15) ESMA przeprowadził otwarte konsultacje publiczne na temat projektu regulacyjnych standardów technicznych, który stanowi podstawę niniejszego rozporządzenia, dokonał analizy potencjalnych powiązanych kosztów i korzyści, zwrócił się o opinię do Grupy Interesariuszy z Sektora Giełd i Papierów Wartościowych powołanej zgodnie z art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 (4 ) i przeprowadził badania w terenie,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

Przedmiot

[1] W niniejszym rozporządzeniu określa się jednolity elektroniczny format raportowania, o którym mowa w art. 4 ust. 7 dyrektywy 2004/109/WE, stosowany do sporządzania rocznych raportów finansowych przez emitentów.

Artykuł 2

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:

1) „taksonomia podstawowa” oznacza połączony zbiór elementów taksonomii określonych w załączniku VI oraz następujący zbiór powiązań:

a) warstwę powiązań prezentacji, która grupuje elementy taksonomii;

b) warstwę powiązań obliczeń, która wyraża relacje arytmetyczne między elementami taksonomii;

c) warstwę powiązań etykiet, która opisuje znaczenie każdego elementu taksonomii;

d) warstwę powiązań definicji, która odzwierciedla relacje wymiarowe elementów taksonomii podstawowej;

2) „taksonomia rozszerzona” oznacza połączony zbiór elementów taksonomii oraz następujący zbiór powiązań, przy czym oba te zbiory tworzone są przez emitenta:

a) warstwę powiązań prezentacji, która grupuje elementy taksonomii;

b) warstwę powiązań obliczeń, która wyraża relacje arytmetyczne między elementami taksonomii;

c) warstwę powiązań etykiet, która opisuje znaczenie każdego elementu taksonomii;

d) warstwę powiązań definicji, która zapewnia ważność wymiarową wynikowego dokumentu instancji XBRL w stosunku do taksonomii rozszerzonej;

3) „skonsolidowane sprawozdania finansowe sporządzone zgodnie z MSSF” oznaczają skonsolidowane sprawozdania finansowe sporządzone zgodnie z MSSF przyjętymi na podstawie rozporządzenia (WE) nr 1606/2002 albo zgodnie z MSSF, o których mowa w art. 1 akapit pierwszy lit. a) decyzji 2008/961/WE.

Artykuł 3

Jednolity elektroniczny format raportowania

Emitenci sporządzają całe swoje roczne raporty finansowe w formacie XHTML.

Artykuł 4

Znakowanie skonsolidowanych sprawozdań finansowych sporządzonych zgodnie z MSSF

1. W przypadku gdy roczne raporty finansowe zawierają skonsolidowane sprawozdania finansowe sporządzone zgodnie z MSSF, emitenci muszą znakować te skonsolidowane sprawozdania finansowe.

2. Emitenci muszą przynajmniej znakować ujawniane informacje określone w załączniku II, w przypadku gdy te ujawniane informacje są zawarte w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych sporządzonych zgodnie z MSSF.

3. Emitenci mogą znakować ujawniane informacje prezentowane w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych sporządzonych zgodnie z MSSF inne niż informacje określone w ust. 2.

4. W odniesieniu do znaczników określonych w ust. 1, 2 i 3 emitenci stosują język znaczników XBRL oraz taksonomię, której elementami są elementy określone w taksonomii podstawowej. W przypadku gdy zgodnie z załącznikiem IV pkt 4 nie należy stosować elementów taksonomii podstawowej, emitenci tworzą elementy taksonomii rozszerzonej przewidziane w załączniku IV.

Artykuł 5

Znakowanie innych części rocznych raportów finansowych

1. Emitenci zarejestrowani w państwach członkowskich mogą znakować wszystkie części swoich rocznych raportów finansowych inne niż określone w art. 4, jeżeli stosują język znaczników XBRL oraz taksonomię specyficzną dla tych części, przy czym taksonomia ta jest zapewniona przez państwo członkowskie, w którym są zarejestrowani.

2. Emitenci zarejestrowani w państwach trzecich nie znakują żadnych części swoich rocznych raportów finansowych poza skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi sporządzonymi zgodnie z MSSF.

Artykuł 6

Wspólne zasady dotyczące znaczników

W odniesieniu do znaczników umieszczanych zgodnie z art. 4 i 5 emitenci muszą przestrzegać następujących wymogów:

a) wymogów dotyczących umieszczania znaczników w rocznych raportach finansowych emitentów w formacie XHTML przy użyciu specyfikacji Inline XBRL określonych w załączniku III;

b) wymogów dotyczących zasad znakowania i składania określonych w załączniku IV.

Artykuł 7

Pliki taksonomii XBRL

ESMA może publikować oparte na taksonomii podstawowej pliki taksonomii XBRL nadające się do odczytu maszynowego i pobrania. Pliki te muszą spełniać kryteria określone w załączniku V.

Artykuł 8

Wejście w życie i stosowanie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się do rocznych raportów finansowych zawierających sprawozdania finansowe za lata obrotowe rozpoczynające się dnia 1 stycznia 2020 r. lub później.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 grudnia 2018 r.

(1) Dz.U. L 390 z 31.12.2004, s. 38.

(2) Rozporządzenie (WE) nr 1606/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 lipca 2002 r. w sprawie stosowania międzynarodowych standardów rachunkowości (Dz.U. L 243 z 11.9.2002, s. 1).

(3) Decyzja Komisji z dnia 12 grudnia 2008 r. w sprawie stosowania przez emitentów papierów wartościowych z krajów trzecich krajowych standardów rachunkowości określonych krajów trzecich oraz międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej do celów sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych (Dz.U. L 340 z 19.12.2008, s. 112).

(4) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1095/2010 z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Nadzoru (Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych), zmiany decyzji nr 716/2009/WE i uchylenia decyzji Komisji 2009/77/WE (Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 84).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ZAŁĄCZNIK I

Objaśnienia do tabel w załącznikach II, IV i VI [2]

TYP/PREFIKS DANYCH/ATRYBUTU

DEFINICJA

text block

oznacza, że typem elementu jest blok tekstu; jest używany do znakowania większych ilości informacji, takich jak: informacja dodatkowa, zasady (polityka) rachunkowości lub tabele; bloki tekstowe są pozycjami nienumerycznymi

text

oznacza, że typem elementu jest tekst (ciąg znaków alfanumerycznych); jest używany do znakowania krótszych informacji opisowych; elementy tekstowe są pozycjami nienumerycznymi

yyyy-mm-dd

oznacza, że typem elementu jest data; elementy te są pozycjami nienumerycznymi

X

oznacza, że typem elementu jest wartość pieniężna (liczba w zadeklarowanej walucie); elementy te są pozycjami numerycznymi

X.XX

oznacza, że typem elementu jest wartość dziesiętna (taka jak odsetek lub wartość przypadająca na jedną akcję); elementy te są pozycjami numerycznymi

shares

oznacza, że typem elementu jest liczba akcji; elementy te są pozycjami numerycznymi

table

oznacza początek struktury reprezentowanej przez tabelę, w której wiersze

i kolumny przyczyniają się do zdefiniowania pojęcia finansowego na ich przecięciu

axis

oznacza właściwość wymiarową w strukturze tabelarycznej

member

oznacza element wymiaru na osi

guidance

oznacza element wspomagający przeglądanie zawartości taksonomii

role

oznacza element odzwierciedlający sekcję taksonomii, np. sprawozdanie z sytuacji finansowej, rachunek zysków i strat, każda poszczególna uwaga itp.

abstract

oznacza element lub nagłówek grupujący

instant or duration

oznacza, że wartość pieniężna odzwierciedla akcje (w przypadku wartości bieżącej) lub przepływ (w przypadku czasu trwania)

credit or debit

oznacza „naturalne” saldo ujawnienia

esef_cor

prefiks stosowany w tabelach w załącznikach IV i VI w odniesieniu do elementów określonych w przestrzeni nazw „https://www.esma.europa.eu/taxonomy/2022-03-24/esef_cor”

esef_all

prefiks stosowany w tabeli w załączniku VI w odniesieniu do elementów określonych w przestrzeni nazw „https://www.esma.europa.eu/taxonomy/2022-03-24/esef_all”

esma_technical

prefiks stosowany w tabeli w załączniku VI w odniesieniu do elementów określonych w przestrzeni nazw http://www.esma.europa.eu/taxonomy/ext/ technical”

ifrs-full

prefiks stosowany w tabelach w załącznikach IV i VI w odniesieniu do elementów określonych w przestrzeni nazw https://xbrl.ifrs.org/taxonomy/2022-03-24/ifrs-full”

Prawa autorskie i prawo do bazy danych w odniesieniu do materiałów taksonomii MSSF posiada Fundacja MSSF. Materiały taksonomii MSSF są sporządzane z użyciem języka XBRL za zgodą XBRL International. Fundacja MSSF nie rości sobie praw w odniesieniu do materiałów taksonomii MSSF w obrębie EOG w związku z przygotowaniem i wykorzystaniem oznakowanych sprawozdań finansowych sporządzonych zgodnie z MSSF w kontekście stosowania standardów MSSF. Fundacja MSSF zastrzega wszystkie pozostałe prawa, w tym między innymi prawa przysługujące poza EOG. Wykorzystanie w celach komercyjnych, włącznie z reprodukcją, jest surowo zabronione. Dodatkowych informacji udziela Fundacja MSSF pod adresem: www.ifrs.org.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

ZAŁĄCZNIK II

Znaczniki obowiązkowe [3]

1. Emitenci muszą znakować wszystkie liczby w zadeklarowanej walucie ujawnione w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów, sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym oraz sprawozdaniu z przepływów pieniężnych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym sporządzonym zgodnie z MSSF.

2. Emitenci muszą znakować wszystkie ujawnienia dokonane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym sporządzonym zgodnie z MSSF lub dokonane poprzez zamieszczenie w tym sprawozdaniu odniesień do innych części rocznych sprawozdań finansowych za lata obrotowe rozpoczynające się dnia 1 stycznia 2023 r. lub później, które odpowiadają elementom znajdującym się w tabeli w niniejszym załączniku.

Tabela

Obowiązkowe elementy taksonomii podstawowej, które należy znakować w przypadku lat obrotowych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2023 r. lub później

Etykieta

Typ

Odniesienia do MSSF

Nazwa jednostki sprawozdawczej lub inne dane identyfikacyjne

text

MSR 1 paragraf 51 pkt a)

Wyjaśnienie zmian w nazwie jednostki sprawozdawczej lub innych danych identyfikacyjnych, które nastąpiły od zakończenia poprzedniego okresu sprawozdawczego

text

MSR 1 paragraf 51 pkt a)

Siedziba jednostki

text

MSR 1 paragraf 138 pkt a)

Forma prawna jednostki

text

MSR 1 paragraf 138 pkt a)

Państwo rejestracji

text

MSR 1 paragraf 138 pkt a)

Adres zarejestrowanego biura jednostki

text

MSR 1 paragraf 138 pkt a)

Podstawowe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej

text

MSR 1 paragraf 138 pkt a)

Opis charakteru oraz podstawowego zakresu działalności jednostki

text

MSR 1 paragraf 138 pkt b)

Nazwa jednostki dominującej

text

MSR 1 paragraf 138 pkt c), MSR 24 paragraf 13

Nazwa jednostki dominującej najwyższego szczebla grupy

text

MSR 24 paragraf 13, MSR 1 paragraf 138 pkt c)

Długość okresu trwania jednostki o ograniczonym czasie trwania

text

MSR 1 paragraf 138 pkt d)

Oświadczenie o zgodności z MSSF [text block]

text block

MSR 1 paragraf 16

Wyjaśnienie odstępstwa od MSSF

text

MSR 1 paragraf 20 pkt b), MSR 1 paragraf 20 pkt c)

Wyjaśnienie finansowego wpływu odstępstwa od MSSF

text

MSR 1 paragraf 20 pkt d)

Ujawnienie informacji na temat niepewności dotyczących zdolności jednostki do kontynuowania działalności [text block]

text block

MSR 1 paragraf 25

Wyjaśnienie faktu i zasady sporządzania sprawozdań finansowych przy braku założenia kontynuacji działalności

text

MSR 1 paragraf 25

Wyjaśnienie powodu, dla którego założenia o kontynuacji działalności przez jednostkę nie uznaje się za zasadne

text

MSR 1 paragraf 25

Opis przyczyny, dla której stosowany jest dłuższy lub krótszy okres sprawozdawczy

text

MSR 1 paragraf 36 pkt a)

Opis faktu, że kwoty zaprezentowane w sprawozdaniu finansowym nie są w pełni porównywalne

text

MSR 1 paragraf 36 pkt b)

Ujawnienie informacji na temat przeklasyfikowań lub zmian w prezentacji [text block]

text block

MSR 1 paragraf 41

Wyjaśnienie przyczyn niepewności szacunków, co do których istnieje znaczące ryzyko spowodowania istotnych korekt

text

KIMSF 14 paragraf 10, MSR 1 paragraf 125

Ujawnienie informacji na temat aktywów i zobowiązań, co do których istnieje znaczące ryzyko powstania istotnych korekt [text block]

text block

MSR 1 paragraf 125

Dywidendy ujęte jako wypłaty na rzecz właścicieli na jedną akcję

duration

MSR 1 paragraf 107

Dywidendy zaproponowane lub uchwalone do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego do publikacji, ale nieujęte jako przekazane posiadaczom akcji

X duration

MSR 10 paragraf 13, MSR 1 paragraf 137

Dywidendy zaproponowane lub uchwalone do dnia zatwierdzenia sprawozdań finansowych do publikacji, ale nieujęte jako przekazane posiadaczom akcji, na jedną akcję

X.XX duration

MSR 1 paragraf 137 pkt a)

Ujawnienie subiektywnych ocen i szacunków dokonanych w procesie stosowania zasad (polityki) rachunkowości [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat rozliczeń międzyokresowych biernych i innych zobowiązań [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat rezerw na straty kredytowe [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat jednostek stowarzyszonych [text block]

text block

MSSF 12 paragraf B4 pkt d), MSR 27 paragraf 17 pkt b), MSR 27 paragraf 16 pkt b)

Ujawnienie informacji na temat wynagrodzenia biegłych rewidentów [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat zatwierdzenia sprawozdania finansowego [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat podstawy konsolidacji [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat podstawy sporządzenia sprawozdania finansowego [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat aktywów biologicznych, produktów rolniczych wycenianych w chwili zbiorów/pozyskania oraz dotacji rządowych związanych z aktywami biologicznymi [text block]

text block

MSR 41 Ujawnianie informacji

Ujawnienie informacji na temat kosztów finansowania zewnętrznego [text block]

text block

MSR 23 Ujawnianie informacji

Ujawnienie informacji na temat pożyczek [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat połączeń jednostek [text block]

text block

MSSF 3 Ujawnianie informacji

Ujawnienie informacji na temat środków pieniężnych w kasie i salda rachunków bankowych w bankach centralnych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie sprawozdania z przepływów pieniężnych [text block]

text block

MSR 7 Prezentacja sprawozdania z przepływów pieniężnych

Ujawnienie informacji na temat zmian zasad (polityki) rachunkowości [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat zmian zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych i korygowania błędów [text block]

text block

MSR 8 Zasady (polityka) rachunkowości

Ujawnienie informacji na temat zabezpieczenia [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat wypłaconych odszkodowań i świadczeń [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat zobowiązań [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat zobowiązań i zobowiązań warunkowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat zobowiązań warunkowych [text block]

text block

MSR 37 paragraf 86

Ujawnienie informacji na temat kosztu własnego sprzedaży [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat ryzyka kredytowego [text block]

text block

MSSF 7 Ryzyko kredytowe, MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat instrumentów dłużnych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat odroczonych kosztów akwizycji wynikających z umów ubezpieczeniowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat przychodów przyszłych okresów [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat odroczonego podatku dochodowego [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat depozytów banków [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat depozytów klientów [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat kwoty umorzenia i amortyzacji [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat pochodnych instrumentów finansowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat działalności zaniechanej [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat dywidend [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat zysku przypadającego na jedną akcję [text block]

text block

MSR 33 Ujawnianie informacji

Ujawnienie informacji na temat skutków zmian kursów wymiany walut obcych [text block]

text block

MSR 21 Ujawnianie informacji

Ujawnienie informacji na temat świadczeń pracowniczych [text block]

text block

MSR 19 Zakres

Ujawnienie informacji na temat segmentów operacyjnych jednostki [text block]

text block

MSSF 8 Ujawnianie informacji

Ujawnienie informacji na temat zdarzeń następujących po zakończeniu okresu sprawozdawczego [text block]

text block

MSR 10 Ujawnianie informacji

Ujawnienie informacji na temat kosztów [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat kosztów według rodzaju [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat aktywów z tytułu poszukiwania i oceny zasobów mineralnych [text block]

text block

MSSF 6 Ujawnianie informacji

Ujawnienie informacji na temat ustalania wartości godziwej [text block]

text block

MSSF 13 Ujawnianie informacji

Ujawnienie informacji na temat wartości godziwej instrumentów finansowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat przychodów (kosztów) z tytułu opłat i prowizji [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat kosztów finansowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat przychodów (kosztów) finansowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat przychodów finansowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat aktywów finansowych przeznaczonych do obrotu [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat instrumentów finansowych [text block]

text block

MSSF 7 Zakres

Ujawnienie informacji na temat instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat instrumentów finansowych wyznaczonych jako wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat instrumentów finansowych przeznaczonych do obrotu [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat zobowiązań finansowych przeznaczonych do obrotu [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat zarządzania ryzykiem finansowym [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat zastosowania po raz pierwszy [text block]

text block

MSSF 1 Prezentacja i ujawnianie informacji

Ujawnienie informacji na temat kosztów ogólnych i administracyjnych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie ogólnych informacji na temat sprawozdania finansowego [text block]

text block

MSR 1 paragraf 51

Ujawnienie informacji na temat kontynuacji działalności [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat wartości firmy [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat dotacji rządowych [text block]

text block

MSR 20 Ujawnianie informacji

Ujawnienie informacji na temat sprawozdawczości w warunkach hiperinflacji [text block]

text block

MSR 29 Ujawnianie informacji

Ujawnienie informacji na temat utraty wartości aktywów [text block]

text block

MSR 36 Ujawnianie informacji

Ujawnienie informacji na temat podatku dochodowego [text block]

text block

MSR 12 Ujawnianie informacji

Ujawnienie informacji na temat pracowników [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat kluczowego personelu kierowniczego [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat umów ubezpieczeniowych [text block]

text block

MSSF 4 Ujawnianie informacji

Ujawnienie informacji na temat przychodów z tytułu składek ubezpieczeniowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat wartości niematerialnych [text block]

text block

MSR 38 Ujawnianie informacji

Ujawnienie informacji na temat wartości niematerialnych i wartości firmy [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat kosztów z tytułu odsetek [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat przychodów z tytułu odsetek [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat przychodów (kosztów) z tytułu odsetek [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat udziałów w innych jednostkach [text block]

text block

MSSF 12 paragraf 1 Ujawnianie informacji

Ujawnienie informacji na temat śródrocznej sprawozdawczości finansowej [text block]

text block

MSR 34 Treść śródrocznego raportu finansowego

Ujawnienie informacji na temat zapasów [text block]

text block

MSR 2 Ujawnianie informacji

Ujawnienie informacji na temat zobowiązań wynikających z umów inwestycyjnych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat nieruchomości inwestycyjnych [text block]

text block

MSR 40 Ujawnianie informacji

Ujawnienie informacji na temat inwestycji rozliczanych zgodnie z metodą praw własności [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat inwestycji innych niż inwestycje rozliczane zgodnie z metodą praw własności [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat wyemitowanego kapitału podstawowego [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat wspólnych przedsięwzięć [text block]

text block

MSR 27 paragraf 17 pkt b), MSSF 12 paragraf B4 pkt b), MSR 27 paragraf 16 pkt b)

Ujawnienie informacji na temat przedpłat z tytułu leasingu [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat leasingu [text block]

text block

MSSF 16 Prezentacja, MSSF 16 Ujawnianie informacji

Ujawnienie informacji na temat ryzyka płynności [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat pożyczek i zaliczek dla banków [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat pożyczek i zaliczek dla klientów [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat ryzyka rynkowego [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie istotnych informacji na temat zasad (polityki) rachunkowości [text block]

text block

Wejście w życie: 1.01.2023 MSR 1 paragraf 117 Ujawnianie informacji

Ujawnienie informacji na temat wartości aktywów netto przypisanych posiadaczom tytułów uczestnictwa [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat udziałów niekontrolujących [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat aktywów trwałych przeznaczonych do sprzedaży oraz działalności zaniechanej [text block]

text block

MSSF 5 Prezentacja i ujawnianie informacji

Ujawnienie informacji na temat aktywów trwałych lub grup do zbycia zaklasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat celów, zasad i procesów służących zarządzaniu kapitałem [text block]

text block

MSR 1 paragraf 134

Ujawnienie informacji na temat innych aktywów [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat innych aktywów obrotowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat innych zobowiązań krótkoterminowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat innych zobowiązań [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat innych aktywów trwałych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat innych zobowiązań długoterminowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat innych kosztów operacyjnych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat innych przychodów (kosztów) operacyjnych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat innych przychodów operacyjnych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat innych rezerw, zobowiązań warunkowych i aktywów warunkowych [text block]

text block

MSR 37 Ujawnianie informacji

Ujawnienie informacji na temat przedpłat i innych aktywów [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat zysku (straty) z działalności operacyjnej [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat rzeczowych aktywów trwałych [text block]

text block

MSR 16 Ujawnianie informacji

Ujawnienie informacji na temat rezerw [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat przeklasyfikowania instrumentów finansowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat regulacyjnych rozliczeń międzyokresowych [text block]

text block

MSSF 14 Ujawnianie informacji, MSSF 14 Prezentacja

Ujawnienie informacji na temat reasekuracji [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat podmiotów powiązanych [text block]

text block

MSR 24 Ujawnianie informacji

Ujawnienie informacji na temat umów z udzielonym przyrzeczeniem odkupu i umów z otrzymanym przyrzeczeniem odkupu [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat nakładów na prace badawcze i rozwojowe [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat kapitału rezerwowego wchodzącego w skład kapitału własnego [text block]

text block

MSR 1 paragraf 79 pkt b)

Ujawnienie informacji na temat środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych podlegających ograniczeniom [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat przychodów [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat przychodów z tytułu umów z klientami [text block]

text block

MSSF 15 Ujawnianie informacji, MSSF 15 Prezentacja

Ujawnienie jednostkowych sprawozdań finansowych [text block]

text block

MSR 27 Ujawnianie informacji, MSSF 12 Cel

Ujawnienie informacji na temat umów na usługi koncesjonowane [text block]

text block

SKI-29 Uzgodnione stanowisko

Ujawnienie informacji na temat kapitału podstawowego, kapitału rezerwowego i innych udziałów kapitałowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 79

Ujawnienie informacji na temat umów dotyczących płatności w formie akcji [text block]

text block

MSSF 2 paragraf 44

Ujawnienie informacji na temat zobowiązań podporządkowanych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat jednostek zależnych [text block]

text block

MSR 27 paragraf 17 pkt b), MSSF 12 paragraf B4 pkt a), MSR 27 paragraf 16 pkt b)

Ujawnienie informacji na temat znaczących zasad (polityki) rachunkowości [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117

Ujawnienie informacji na temat należności i zobowiązań podatkowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat dochodów (kosztów) z tytułu obrotu [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Ujawnienie informacji na temat udziałów/akcji własnych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 10 pkt e)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do aktywów biologicznych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do kosztów finansowania zewnętrznego [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do pożyczek [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do połączeń jednostek [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do połączeń jednostek i wartości firmy [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do przepływów pieniężnych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do zabezpieczenia [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do budowy w trakcie realizacji [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do zobowiązań warunkowych i aktywów warunkowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do kosztów pozyskania klientów [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do konsumenckich programów lojalnościowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do rezerw na likwidację, rekultywację oraz na naprawę środowiska [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do odroczonych kosztów akwizycji wynikających z umów ubezpieczeniowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do odroczonego podatku dochodowego [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do kosztów umorzenia [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do zaprzestania ujmowania instrumentów finansowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do pochodnych instrumentów finansowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do pochodnych instrumentów finansowych i zabezpieczenia [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do ustalania komponentów środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych [text block]

text block

MSR 7 paragraf 46

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do działalności zaniechanej [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do opustów handlowych i rabatów [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do dywidend [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do zysku przypadającego na jedną akcję [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do praw do emisji [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do świadczeń pracowniczych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do kosztów związanych ze środowiskiem [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do pozycji wyjątkowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do kosztów [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do nakładów na poszukiwanie i ocenę zasobów mineralnych [text block]

text block

MSSF 6 paragraf 24 pkt a)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do ustalania wartości godziwej [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do przychodów i kosztów z tytułu opłat i prowizji [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do kosztów finansowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do przychodów i kosztów finansowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do aktywów finansowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do gwarancji finansowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do instrumentów finansowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do zobowiązań finansowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do przeliczania pozycji wyrażonych w walutach obcych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do opłat z tytułu franchisingu [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do waluty funkcjonalnej [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do wartości firmy [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do dotacji rządowych [text block]

text block

MSR 20 paragraf 39 pkt a)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do zabezpieczenia [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do inwestycji utrzymywanych do terminu wymagalności [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do utraty wartości aktywów [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do utraty wartości aktywów finansowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do utraty wartości aktywów niefinansowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do podatku dochodowego [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do umów ubezpieczenia oraz powiązanych z nimi składników aktywów, zobowiązań, przychodów i kosztów [text block]

text block

MSSF 4 paragraf 37 pkt a)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do wartości niematerialnych i wartości firmy [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do wartości niematerialnych innych niż wartość firmy [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do przychodów i kosztów z tytułu odsetek [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do inwestycji w jednostkach stowarzyszonych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do inwestycji w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do inwestycji we wspólnych przedsięwzięciach [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do nieruchomości inwestycyjnych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do inwestycji innych niż inwestycje rozliczane zgodnie z metodą praw własności [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do wyemitowanego kapitału podstawowego [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do leasingu [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do pożyczek i należności [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do wyceny zapasów [text block]

text block

MSR 2 paragraf 36 pkt a)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do aktywów górniczych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do praw górniczych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do aktywów trwałych lub grup do zbycia zaklasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do aktywów trwałych lub grup do zbycia zaklasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży oraz działalności zaniechanej [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do kompensowania instrumentów finansowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do aktywów związanych z programowaniem [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do rzeczowych aktywów trwałych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do rezerw [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do przeklasyfikowania instrumentów finansowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do ujmowania w wyniku finansowym różnicy między wartością godziwą w momencie początkowego ujęcia a ceną transakcyjną [text block]

text block

MSSF 7 paragraf 28 pkt a)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do ujmowania przychodów [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do regulacyjnych rozliczeń międzyokresowych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do reasekuracji [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do konserwacji i naprawy [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do umów z udzielonym przyrzeczeniem odkupu i umów z otrzymanym przyrzeczeniem odkupu [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do nakładów na prace badawcze i rozwojowe [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych podlegających ograniczeniom [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do sprawozdawczości dotyczącej segmentów działalności [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do umów na usługi koncesjonowane [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do transakcji płatności w formie akcji [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do kosztów usuwania nadkładu [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do jednostek zależnych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do podatków innych niż podatek dochodowy [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do świadczeń z tytułu rozwiązania stosunku pracy [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do dochodów i kosztów z tytułu obrotu [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do transakcji związanych z udziałami niekontrolującymi [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do transakcji z podmiotami powiązanymi [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do udziałów/akcji własnych [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do warrantów [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

Opis innych zasad (polityki) rachunkowości potrzebnych do zrozumienia sprawozdania finansowego [text block]

text block

MSR 1 paragraf 117 pkt b)

ZAŁĄCZNIK III

Mająca zastosowanie specyfikacja Inline XBRL

1. Emitenci zapewniają ważność dokumentu instancji Inline XBRL w odniesieniu do specyfikacji Inline XBRL 1.1 oraz jego zgodność z rejestrem jednostek XBRL.

2. Emitenci zapewniają ważność plików taksonomii rozszerzonej XBRL emitenta w odniesieniu do specyfikacji XBRL 2.1 oraz XBRL Dimensions 1.0.

3. W przypadku gdy pliki taksonomii XBRL są łączone w pakiety zgodnie ze specyfikacją pakietów taksonomii XBRL, emitenci przedstawiają dokument instancji Inline XBRL oraz pliki taksonomii rozszerzonej XBRL emitenta jako jeden pakiet sprawozdawczy.

4. Emitenci zapewniają zgodność zarówno dokumentu instancji Inline XBRL, jak i taksonomii rozszerzonej emitenta z wymogami dotyczącymi zasad znakowania i składania określonymi w załączniku IV.

ZAŁĄCZNIK IV

Wymogi dotyczące zasad znakowania i składania

1. Emitenci zapewniają, aby w dokumencie instancji Inline XBRL znajdowały się dane jednego emitenta, tak aby wszystkie identyfikatory jednostek w danym kontekście miały identyczną treść.

2. Emitenci określają swoją tożsamość w dokumencie instancji Inline XBRL przy użyciu identyfikatorów podmiotu prawnego zgodnych z normą ISO 17442 w identyfikatorach i schematach jednostek w kontekście XBRL

3. Przy znakowaniu ujawnień emitenci stosują element taksonomii podstawowej o znaczeniu rachunkowym najbliższym znakowanemu ujawnieniu. W przypadku gdy wydaje się, że istnieje wybór między różnymi elementami taksonomii podstawowej, emitenci powinni wybrać element o najwęższym znaczeniu rachunkowym lub zakresie.

4. Jeżeli najbliższy element taksonomii podstawowej mógłby błędnie przedstawiać znaczenie rachunkowe ujawnienia znakowanego zgodnie z wymogami określonymi w pkt 3, emitenci tworzą element taksonomii rozszerzonej i wykorzystują go do znakowania danego ujawnienia. Wszystkie utworzone elementy taksonomii rozszerzonej:

a) nie mogą powielać znaczenia ani zakresu żadnego z elementów taksonomii podstawowej;

b) muszą identyfikować twórcę danego elementu;

c) muszą mieć przypisany odpowiedni atrybut salda;

d) muszą posiadać standardowe etykiety w języku odpowiadającym językowi rocznego raportu finansowego. Zaleca się dodanie etykiet w dodatkowych językach. Wszystkie etykiety muszą odpowiadać znaczeniu rachunkowemu i zakresowi opisanych podstawowych pojęć biznesowych.

5. Emitenci zapewniają, aby każdy element taksonomii rozszerzonej stosowany do znakowania ujawnień w rocznym raporcie finansowym był uwzględniony w co najmniej jednej hierarchii warstwy powiązań prezentacji i warstwy powiązań definicji w taksonomii rozszerzonej.

6. Emitenci wykorzystują warstwy powiązań obliczeń swoich taksonomii rozszerzonych w celu dokumentowania zależności arytmetycznych między numerycznymi elementami taksonomii podstawowej lub rozszerzonej, w szczególności w odniesieniu do zależności arytmetycznych między elementami taksonomii podstawowej lub rozszerzonej ze sprawozdania z sytuacji finansowej, sprawozdania z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów, sprawozdania ze zmian w kapitale własnym oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych.

7. Aby określić, do której części sprawozdania finansowego odnoszą się znaczniki, emitenci wykorzystują specjalne elementy główne taksonomii jako punkty wyjścia dla poszczególnych części sprawozdania finansowego w warstwach powiązań prezentacji w swoich taksonomiach rozszerzonych. Nazwy elementów, etykiety i prefiksy tych głównych elementów taksonomii są określone w tabeli 1.

Tabela

Nazwy elementów, etykiety i prefiksy elementów głównych

Prefiks

Nazwa elementu

Etykieta

ifrs-full

StatementOfFinancial PositionAbstract

Symbol zastępczy sprawozdania z sytuacji finansowej - pozycja ta MUSI być wykorzystywana jako punkt wyjścia w odniesieniu do sprawozdania z sytuacji finansowej

ifrs-full

IncomeStatement Abstract

Symbol zastępczy zysku lub straty - pozycja ta MUSI być wykorzystywana jako punkt wyjścia w odniesieniu do rachunku zysków i strat, jeżeli rachunek zysków i strat jest ujawniany oddzielnie

ifrs-full

StatementOfCompre hensiyelncomeAbstract

Symbol zastępczy sprawozdania z całkowitych dochodów - pozycja ta MUSI być wykorzystywana jako punkt wyjścia w odniesieniu do sprawozdania z całkowitych dochodów, jeżeli jest ono ujawniane oddzielnie lub gdy sprawozdanie z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów są połączone w jednym sprawozdaniu

ifrs-full

StatementOfCash FlowsAbstract

Symbol zastępczy sprawozdania z przepływów pieniężnych - pozycja ta MUSI być wykorzystywana jako punkt wyjścia w odniesieniu do sprawozdania z przepływów pieniężnych

ifrs-full

StatementOfChangesIn EąuityAbstract

Symbol zastępczy sprawozdania ze zmian w kapitale własnym - pozycja ta MUSI być wykorzystywana jako punkt wyjścia w odniesieniu do sprawozdania ze zmian w kapitale własnym

esef cor

NotesAccountingPolicies AndMandatoryTags

Symbol zastępczy informacji dodatkowej, zasad (polityki) rachunkowości i obowiązkowych elementów taksonomii podstawowej - pozycja ta MUSI być wykorzystywana jako punkt wyjścia w odniesieniu do znaczników ujawnień w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego

Specjalne elementy główne taksonomii są również uwzględnione w plikach taksonomii XBRL opracowanych przez ESMA.

8. W swoich taksonomiach rozszerzonych emitenci nie mogą zastępować etykiet ani referencji elementów taksonomii podstawowej. Do elementów taksonomii podstawowej mogą być dodawane etykiety specyficzne dla danego emitenta.

9. Emitenci zapewniają, aby elementy taksonomii rozszerzonej emitenta służące do znakowania sprawozdania z sytuacji finansowej, sprawozdania z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów, sprawozdania ze zmian w kapitale własnym oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym sporządzonym zgodnie z MSSF były zakotwiczone do co najmniej jednego elementu taksonomii podstawowej. W szczególności:

a) emitent zakotwicza swój element taksonomii rozszerzonej do elementu taksonomii podstawowej o szerszym znaczeniu rachunkowym lub zakresie najbardziej zbliżonym do tego elementu taksonomii rozszerzonej emitenta. Emitent określa zależność między danym elementem taksonomii rozszerzonej a danym elementem taksonomii podstawowej w warstwie powiązań definicji w taksonomii rozszerzonej emitenta. Element taksonomii rozszerzonej ukazany jest jako cel tej zależności;

b) emitent może zakotwiczyć element taksonomii rozszerzonej do elementu taksonomii podstawowej lub elementów o węższym znaczeniu rachunkowym lub zakresie najbardziej zbliżonym do tego elementu taksonomii rozszerzonej. Emitent określa zależność między danym elementem taksonomii rozszerzonej a danym elementem lub elementami taksonomii podstawowej w warstwie powiązań definicji w taksonomii rozszerzonej emitenta. Element taksonomii rozszerzonej ukazany jest jako źródło tej zależności. W przypadku gdy element taksonomii rozszerzonej łączy w sobie szereg elementów taksonomii podstawowej, emitent zakotwicza ten element taksonomii rozszerzonej do każdego z tych elementów taksonomii podstawowej, z wyjątkiem wszelkich elementów taksonomii podstawowej, które zasadnie uznaje się za nieistotne.

10. Niezależnie od pkt 9 emitenci nie muszą zakotwiczać do innego elementu taksonomii podstawowej elementu taksonomii rozszerzonej, który jest wykorzystywany do znakowania ujawnienia w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów, sprawozdaniu ze zmian w kapitale własnym lub sprawozdaniu z przepływów pieniężnych, które stanowi sumę cząstkową innych ujawnień w tym samym sprawozdaniu.

11. Emitenci zapewniają, aby typ danych i typ okresu elementu taksonomii wykorzystywanego do znakowania ujawnienia odzwierciedlał znaczenie rachunkowe znakowanego ujawnienia. Emitenci nie mogą definiować i nie mogą stosować niestandardowego typu elementu taksonomii, jeżeli odpowiedni typ jest już zdefiniowany w specyfikacjach XBRL lub w rejestrze typów danych XBRL.

12. Przy znakowaniu ujawnień emitenci nie mogą używać numerycznych elementów taksonomii do znakowania różnych wartości dla danego kontekstu (podziałów według jednostki, okresu i wymiaru), chyba że różnica jest wynikiem zaokrąglenia związanego z prezentacją tych samych informacji w innej skali w więcej niż jednym miejscu w tym samym rocznym raporcie finansowym.

13. Przy znakowaniu ujawnień emitenci stosują nienumeryczne elementy taksonomii w taki sposób, aby dany element znakował wszystkie ujawnienia, które odpowiadają definicji tego elementu. Emitenci nie mogą stosować znaczników tylko częściowo lub selektywnie.

14. Emitenci zapewniają, aby dokumenty instancji Inline XBRL nie zawierały kodu wykonywalnego.

ZAŁĄCZNIK V

Pliki taksonomii XBRL

Pliki taksonomii XBRL publikowane przez ESMA:

a) określają, jako elementy XBRL, wszystkie elementy taksonomii podstawowej;

b) określają atrybuty elementów taksonomii podstawowej zgodnie z ich typem określonym w załączniku I;

c) zawierają etykiety czytelne dla człowieka, które określono w tabeli w załączniku VI, dokumentujące znaczenie elementów taksonomii podstawowej oraz referencje;

d) definiują struktury wspomagające przeglądanie zawartości taksonomii oraz zrozumienie definicji elementu taksonomii podstawowej w kontekście innych elementów taksonomii podstawowej;

e) definiują zależności umożliwiające emitentom zakotwiczenie elementów taksonomii rozszerzonej do elementów taksonomii podstawowej;

f) są ważne zgodnie ze specyfikacją XBRL 2.1. i XBRL Dimensions 1.0 oraz są łączone w pakiety zgodnie ze specyfikacją pakietów taksonomii określoną w załączniku III;

g) zawierają informacje techniczne niezbędne do opracowania rozwiązań informatycznych wspierających sporządzanie zharmonizowanych rocznych raportów finansowych;

h) określają, do których okresów się odnoszą.

[1] Tytuł rozporządzenia w brzmieniu ustalonym przez sprostowanie do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/815 z dnia 17 grudnia 2018 r. uzupełniającego dyrektywę 2004/109/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących specyfikacji jednolitego elektronicznego formatu sprawozdawczego (Dz.Urz.UE L 145 z 04.06.2019, str. 85).

[2] Załącznik I w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2022/2553 z dnia 21 września 2022 r. zmieniającego regulacyjne standardy techniczne określone w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2019/815 w odniesieniu do dokonanej w 2022 r. aktualizacji taksonomii na potrzeby jednolitego elektronicznego formatu raportowania (Dz.Urz.UE L 339 z 30.03.2022, str. 1). Zmiana weszła w życie 19 stycznia 2022 r. i

Na podstawie art. 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2022/2553 z dnia 21 września 2022 r. zmieniającego regulacyjne standardy techniczne określone w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2019/815 w odniesieniu do dokonanej w 2022 r. aktualizacji taksonomii na potrzeby jednolitego elektronicznego formatu raportowania (Dz.Urz.UE L 339 z 30.03.2022, str. 1) załącznik I w brzmieniu nadanym ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 stycznia 2023 r. do rocznych raportów finansowych zawierających sprawozdania finansowe za lata obrotowe rozpoczynające się 1 stycznia 2023 r. lub później.

[3] Załącznik II w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2022/2553 z dnia 21 września 2022 r. zmieniającego regulacyjne standardy techniczne określone w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2019/815 w odniesieniu do dokonanej w 2022 r. aktualizacji taksonomii na potrzeby jednolitego elektronicznego formatu raportowania (Dz.Urz.UE L 339 z 30.03.2022, str. 1). Zmiana weszła w życie 19 stycznia 2022 r.

Na podstawie art. 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2022/2553 z dnia 21 września 2022 r. zmieniającego regulacyjne standardy techniczne określone w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2019/815 w odniesieniu do dokonanej w 2022 r. aktualizacji taksonomii na potrzeby jednolitego elektronicznego formatu raportowania (Dz.Urz.UE L 339 z 30.03.2022, str. 1) załącznik II w brzmieniu nadanym ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 stycznia 2023 r. do rocznych raportów finansowych zawierających sprawozdania finansowe za lata obrotowe rozpoczynające się 1 stycznia 2023 r. lub później.

[4] Załącznik VI w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2022/2553 z dnia 21 września 2022 r. zmieniającego regulacyjne standardy techniczne określone w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2019/815 w odniesieniu do dokonanej w 2022 r. aktualizacji taksonomii na potrzeby jednolitego elektronicznego formatu raportowania (Dz.Urz.UE L 339 z 30.03.2022, str. 1). Zmiana weszła w życie 19 stycznia 2022 r.

Na podstawie art. 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2022/2553 z dnia 21 września 2022 r. zmieniającego regulacyjne standardy techniczne określone w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2019/815 w odniesieniu do dokonanej w 2022 r. aktualizacji taksonomii na potrzeby jednolitego elektronicznego formatu raportowania (Dz.Urz.UE L 339 z 30.03.2022, str. 1) załącznik VI w brzmieniu nadanym ww. rozporządzeniem ma zastosowanie od 1 stycznia 2023 r. do rocznych raportów finansowych zawierających sprawozdania finansowe za lata obrotowe rozpoczynające się 1 stycznia 2023 r. lub później.

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00