Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 18-04-2024
Artykuł aktualny na dzień 18-04-2024
Data publikacji: 2022-01-10

Konsekwencje wyboru opodatkowania usług finansowych w 2022 r.

Polski Ład wprowadził nieliczne zmiany w podatku VAT, które mogą mieć jednak niebagatelne znaczenie przynajmniej dla części podatników, np. określonych branż. Od 2022 r. weszła w życie możliwość rezygnacji z jednego ze zwolnień przedmiotowych, a co za tym idzie - wyboru opodatkowania usług finansowych. Przyjrzyjmy się więc zasadom i konsekwencjom praktycznym nowelizacji.

Zasadniczo zwolnienia o charakterze przedmiotowym (czyli odnoszące się do konkretnych czynności) mają charakter obligatoryjny. Nie można z nich zrezygnować, choć trzeba tu wspomnieć o wyjątku - wyborze opodatkowania przy transakcji sprzedaży nieruchomości ponad 2 lata po pierwszym zasiedleniu. Poza tym ewentualnie w razie sprzeczności prawa krajowego ze wspólnotowym podatnik może wybrać któreś z tych rozwiązań (opodatkowanie bądź zwolnienie, ale konsekwentnie, tj. prawo do odliczenia przy opodatkowaniu czynności albo zwolnienie bez prawa do odliczenia).

Jak wynika z dyrektywy VAT - usługi finansowe korzystają co do zasady ze zwolnienia z VAT. Jednak poszczególne państwa członkowskie mogą wprowadzić możliwość wyboru przez podatników opodatkowania świadczonych usług finansowych, określając zasady korzystania z takiego rozwiązania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00