Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
na dzień 05-10-2022
Artykuł aktualny
na dzień 05-10-2022
Data publikacji: 2022-08-19

Jakie zmiany w podatku dochodowym są planowane na 2023 r. – zestawienie tabelaryczne

W sierpniu 2022 r. Ministerstwo Finansów odniosło się do uwag wniesionych w trakcie  opiniowania projektu nowelizacji ustaw o podatku dochodowym PIT i CIT. Tym samym projekt niedługo może być zatwierdzony przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu. Zmiany zawarte w projekcie mają wejść w życie już 1 stycznia 2023 r. Zgodnie z projektem podatnicy nie zapłacą minimalnego podatku dochodowego za 2022 r., sama konstrukcja tego podatku ma być zmieniona. Mają być też uchylone przepisy o tzw. ukrytej dywidendzie, które miały wejść w życie 1 stycznia 2023 r. Nie są to jedyne projektowane zmiany. Zmiany obejmą głównie podatek dochodowy od osób prawnych, ale będą także zmiany wspólne dla CIT i PIT.

Najważniejsze zmiany przewidziane projektem przedstawiamy w tabelach.

Tabela 1. Planowane zmiany w CIT

Czego dotyczą zmiany

Na czym polegają projektowane zmiany

Uwagi redakcji

Uchylenie przepisów o "ukrytej dywidendzie"

Od 1 stycznia 2023 r. miał zacząć obowiązywać art. 16 ust. 1 pkt 15b updop. Na podstawie tego przepisu z kosztów podatkowych miały być wyłączane koszty poniesione przez spółkę na wypłaty dla podmiotów powiązanych stanowiące tzw. ukrytą dywidendę. Projekt przewiduje uchylenie tego przepisu, który tym samym nie wejdzie w życie.

Zmiana jest korzystna dla podatników. Z uwagi na szeroki charakter przesłanek prowadzących do uznania kosztów za ukrytą dywidendę (w tym przesłanki dotyczącej korzystania z aktywów) nie można byłoby zupełnie wykluczyć sytuacji, w których zakresem przepisu zostałyby objęte również transakcje uzasadnione gospodarczo.

Zwolnienie z minimalnego podatku dochodowego

(dodany projektem art. 38hb updop)

Projekt przewiduje zwolnienie podatników ze stosowania przepisów o minimalnym podatku dochodowym (art. 24ca updop) w okresie 1 roku, tj. od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. W przypadku podatników, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2023 r., a zakończy się po 31 grudnia 2022 r., zwolnienie to stosuje się do końca tego roku podatkowego.

Możliwość niepłacenia podatku minimalnego za 2022 r. to korzystne rozwiązanie. Należy jednak przygotować się do tego, że podatnicy będą obowiązani ten podatek płacić już w 2023 r.

Zmiany w warunkach stosowania minimalnego podatku dochodowego

(art. 24ca updop)

Projekt przewiduje podwyższenie, do 2%, wskaźnika rentowności. Obecnie podatkowi ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00