Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2022-08-04

Informacje ważne dla klientów biur rachunkowych – kalendarium wydarzeń 30 czerwca – 3 sierpnia 2022 r.

Przygotowane na podstawie informacji opublikowanych w okresie od 1 lipca do 3 sierpnia 2022 r.

30 czerwca 2022 r.

Przesunięto termin instalacji kas w myjniach samochodowych

Od 1 lipca 2022 r. branża myjni samochodowych miała zostać objęta bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Dotyczy to mycia, czyszczenia samochodów i innych podobnych usług, w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta. Obowiązek ten został wprowadzony na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2021 r. poz. 2442).

Termin ten został przesunięty z 1 lipca na 1 października 2022 r.

UWAGA!

Przesunięcie terminu oznacza dodatkowy czas na zakup i instalację urządzeń fiskalnych przed 1 października 2022 r. MF zapowiada przy tym, że termin ten nie będzie dalej przedłużany. Należy więc założyć, że jest to ostateczny termin wdrożenia kas rejestrujących w branży myjni samochodowych.

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie Ministra Finansów z 24 czerwca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących - Dz.U. z 2022 r. poz. 1368

30 czerwca 2022 r.

0% VAT na darowizny dla ofiar wojny w Ukrainie

Do 31 grudnia 2022 r. został przedłużony termin obowiązywania stawki 0% VAT na darowizny towarów i usług na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na terytorium Ukrainy (§ 10bd rozporządzenia w sprawie obniżonych stawek VAT). Pierwotnie stawka ta miała być stosowana do 30 czerwca 2022 r.

Obniżona stawka podatku ma zastosowanie wyłącznie do dostaw towarów lub świadczenia usług dokonywanych na rzecz:

  • Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
  • podmiotów leczniczych,
  • jednostek samorządu terytorialnego.

Warunkiem jej zastosowania jest zawarcie pisemnej umowy między podatnikiem dokonującym dostawy towarów lub świadczącym usługi i jednym z ww. podmiotów. Z umowy musi wynikać, że dostarczane towary lub świadczone usługi będą wykorzystane na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na terytorium Ukrainy.

UWAGA!

Przedłużenie obowiązywania obniżonej stawki VAT na darowizny przeznaczone na pomoc Ukrainie to dobra informacja dla podatników angażujących się w tego rodzaju działania pomocowe. Trzeba tylko przypomnieć o konieczności spełnienia wymagań, od spełnienia których zależy prawo do stosowania stawki 0% VAT.

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie Ministra Finansów z 28 czerwca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych - Dz.U. z 2022 r. poz. 1369

1 lipca 2022 r.

Obowiązują już zmiany wprowadzone Polskim Ładem 2.0

Od 1 lipca 2022 r. obowiązują zmiany wprowadzone Polskim Ładem 2.0. Najważniejsze z nich to 12% PIT w pierwszym przedziale skali podatkowej, preferencyjne rozliczenie dochodów rodziców samotnie wychowujących dzieci, 1,5% dla OPP oraz możliwość limitowanego odliczania składki zdrowotnej przez niektórych przedsiębiorców. Zlikwidowana również została tzw. ulga dla klasy średniej i mechanizm "rolowania" zaliczek na PIT.

UWAGA!

Ciężar wdrożenia nowych przepisów (kolejnych już zmian w PIT, które miały miejsce w tym roku) ciąży przede wszystkim na biurach rachunkowych, jednak ich klienci również powinni mieć świadomość zmian zachodzących w przepisach podatkowych. Jest to bowiem korzystna finansowo nowelizacja, która obniżyła stawkę PIT z 17% do 12% dla wszystkich podatników na skali podatkowej (pracowników, zleceniobiorców, emerytów, przedsiębiorców), umożliwiła powrót na skalę podatkową przedsiębiorcom, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt, oraz wprowadziła możliwość ograniczonego odliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne. W celu pełnego wykorzystania możliwości wprowadzonych nowelizacją warto skontaktować się ze swoim biurem rachunkowym, które będzie najlepiej zorientowane, czy i z jakich instrumentów podatnik może skorzystać.

Źródło:

  • komunikat MF z 30 czerwca 2022 r. pt. "Niskie Podatki już od 1 lipca" - opubl. na www.mofnet.gov.pl

1 lipca 2022 r.

Odroczono termin integracji kasy z terminalem do 2025 r.

Z 1 lipca 2022 r. na 1 stycznia 2025 r. został przełożony termin wykonania obowiązku integracji kasy rejestrującej z terminalem płatniczym.

MF poinformował, że odroczenie ustalonego obowiązku z 1 lipca 2022 r. na 1 stycznia 2025 r. oznacza jednocześnie, że w tym okresie nie będą stosowane wobec przedsiębiorców kary pieniężne w wysokości 5 tys. zł za posiadanie niezintegrowanych urządzeń.

Termin odroczono na podstawie art. 20 pkt 4 lit. d ustawy z 8 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00