Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
na dzień 27-06-2022
Artykuł aktualny
na dzień 27-06-2022
Data publikacji: 2022-06-03

Od 4 czerwca 2022 r. zmieniły się zasady prowadzenia PPK w firmach

Nowelizacja ustawy o PPK wprowadziła korzystne zmiany dotyczące m.in. obowiązków podmiotów zatrudniających związanych z administrowaniem tego programu, a także zmiany dotyczące samych uczestników PPK. Przepisy budzące dotychczas wątpliwości zostały doprecyzowane. Ponadto pracownikom umożliwiono wcześniejsze przystąpienie do PPK, tj. już po 14 dniach zatrudnienia. Zmieniono zasady zwrotu wpłat nienależnie pobranych i opłaconych do instytucji finansowej, a mikroprzedsiębiorcy będą składać oświadczenia do PFR, w których poinformują, z jakiego powodu nie prowadzą PPK.

Pracownicze plany kapitałowe to dobrowolny dla uczestników, a obowiązkowy dla pracodawców program oszczędzania środków na przyszłość. W finansowaniu wpłat uczestniczy także państwo, które finansuje wpłatę powitalną i wpłaty roczne. Po 3 latach obowiązywania przepisów ustawy o PPK przyszedł czas na podsumowanie i poprawienie tych, które w praktyce stwarzały trudności. Część przepisów została uproszczona (np. dotycząca obliczania terminów), a jeszcze inne dodano (jak np. wprowadzenie definicji numeru identyfikacyjnego). Większość tych przepisów weszła w życie 4 czerwca 2022 r.

Nowa definicja w ustawie o PPK

Wprowadzenie nowej definicji "numer identyfikacyjny" (którym jest NIP lub REGON) oraz doprecyzowanie definicji "podmiotu zatrudniającego" spowodowały rozszerzenie kręgu podmiotów zobowiązanych do tworzenia ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00