Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
na dzień 26-06-2022
Artykuł aktualny
na dzień 26-06-2022
Data publikacji: 2022-06-03

Wnioski o przywrócenie terminu płatności składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe tylko do 30 czerwca 2022 r.

Do 30 czerwca 2022 r.  płatnicy składek mogą składać do ZUS wnioski o przywrócenie terminu płatności składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.  Chodzi o składki opłacone po terminie do listopada 2021 r. włącznie, czyli w poprzednim stanie prawnym. Od 1 stycznia 2022 r. nie jest już możliwe objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami na podstawie tzw. wniosku dorozumianego (na podstawie terminowych wpłat). Oznacza to, że osoby, które spóźniły się z opłaceniem składek w poprzednim roku, a chciałyby zachować ciągłość dobrowolnego ubezpieczenia, np. chorobowego, powinny złożyć wniosek US-9 o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie.

 

Wniosek US-9 mogą złożyć osoby podlegające dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu, m.in. osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące, które nie opłaciły składek do listopada 2021 r. (płatność składek w grudniu 2021 r.) i ich dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustało z urzędu.

Ustanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego do 31 grudnia 2021 r.

Przypomnijmy, że do 31 grudnia 2021 r. dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustawało z urzędu, jeżeli nie zostały w terminie opłacone składki na to ubezpieczenie. Ustawodawca dawał jednak możliwość ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00