Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
na dzień 26-06-2022
Artykuł aktualny
na dzień 26-06-2022
Data publikacji: 2022-06-01

Traktowanie podatkowe kosztów nabycia udziałów lub akcji – wyrok NSA

Jeśli nabycie udziałów lub akcji w spółce nastąpiło nie tylko po to, by otrzymywać dywidendę albo przychód z późniejszej ich odsprzedaży, ale także po to, by osiągać przychód z zasadniczej działalności podmiotu, który te udziały (akcje) nabywa, to wydatki na ich nabycie powinny być alokowane (rozdzielone) do obu źródeł przychodów. Alokacja następuje przy zastosowaniu klucza przychodowego, czyli stosownie do proporcji, w jakiej podatnik osiągnął przychody z zysków kapitałowych i przychody z działalności zasadniczej (wyrok NSA z 24 marca 2022 r., sygn.akt II FSK 1695/20).

Stan faktyczny

Spółka X, działająca w branży ciepłowniczej, wchodzi w skład podatkowej grupy kapitałowej, skupiającej spółki z tej branży i pełni funkcję spółki reprezentującej grupę.

Spółka X zawarła umowy pożyczki w celu sfinansowania zakupu akcji dwóch spółek A i B, które po zakupie tych akcji stały się spółkami zależnymi od spółki X, ale nie weszły w skład grupy. Działalność A i B jest istotnym elementem działalności całej grupy, gdyż A zajmuje się produkcją i dystrybucją ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej oraz ciepła technologicznego, a B dostarcza ciepło systemowe i ciepłą wodę do budynków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00