Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2022-09-23

Podatkowe rady na kryzys. Kierunkowskazy nie tylko dla firm

 

Gdzie szukać oszczędności

Gdzie szukać oszczędności

Wśród ekonomistów dominuje przekonanie, że przed nami kryzys, a w najlepszym razie spowolnienie gospodarcze. Zresztą spowolnienie zakłada również rząd. Jest to efekt wielu czynników krajowych i zagranicznych: wysokiej inflacji, wojny w Ukrainie, wyższych cen prądu, gazu, węgla, benzyny, słabnącej złotówki, dodruku pieniędzy, pandemii COVID-19 itd. W praktyce podatnicy muszą sprostać wielu różnym wyzwaniom. Każdy - osoby fizyczne, prowadzący działalność i spółki - ma inne problemy, lecz również możliwości podatkowe.

Wiele osób fizycznych zapewne się martwi, czym ogrzeje domy i mieszkania, jakie będą tego koszty, ile trzeba będzie zapłacić za prąd, węgiel czy gaz. Część podatników może jeszcze teraz podjąć działania, które pozwolą zużyć mniej prądu czy energii do ogrzania mieszkania bądź domu. Zachętą do takich działań jest ulga termomodernizacyjna w PIT. Pozwala ona odliczyć od dochodu właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych do 53 tys. zł (w przypadku małżonków nawet do 106 tys. zł).

Drugim dominującym problemem jest rosnąca inflacja, a więc wyższe koszty życia. To powoduje, że część podatników może poszukiwać oszczędności nie tylko na zakupach, lecz także w podatkach. Podpowiadamy pewne rozwiązania, z których - przynajmniej część osób - może skorzystać albo jeszcze w tym roku, albo w przyszłym.

W praktyce może się również okazać, że część osób nie będzie w stanie zapłacić podatku fiskusowi. W takich przypadkach można skorzystać z ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, a więc ubiegać się o odroczenie terminu płatności, rozłożenie podatku lub zaległości na raty, a nawet umorzenie zaległości. Jak pokazują najnowsze statystyki Ministerstwa Finansów przygotowane dla DGP, fiskus szybciej zgodzi się odroczyć termin płatności lub rozłożyć podatek na raty niż umorzyć zaległość podatkową. Z takiej możliwości mogą skorzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą. Oczywiście zarówno osoby fizyczne, jak i mikroprzedsiębiorcy muszą spełnić określone warunki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00