Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2022-09-21

Poradnia budżetowa

Mam problem z klasyfikacją dochodów z opłat za wyżywienie - dzieci i nauczycieli/pracowników. Czy można zastosować do nich jeden wspólny paragraf - 067?

W tym zakresie warto zwrócić uwagę na art. 52 ust. 15 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych. Wskazuje on, że opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w publicznych placówkach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz opłaty za korzystanie z wyżywienia w takich placówkach stanowią niepodatkowe należności budżetowe o charakterze publicznoprawnym, o których mowa w art. 60 pkt 7 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Z tej ostatniej regulacji wynika zaś, że środkami publicznymi stanowiącymi niepodatkowe należności budżetowe o charakterze publicznoprawnym są w szczególności dochody budżetu państwa, dochody budżetu jednostki samorządu terytorialnego albo przychody państwowych funduszy celowych, a także dochody pobierane przez państwowe i samorządowe jednostki budżetowe na podstawie odrębnych ustaw. Taką odrębną ustawą jest właśnie wspomniana wyżej ustawa o finansowaniu zadań oświatowych.

Wskazane dochody gminy muszą mieć jednak odpowiednie odzwierciedlenie w budżecie samorządowym, co wymaga zastosowania regulacji prawnych rozporządzenia ministra finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Wskazany paragraf dochodowy 067 został w nim oznaczony jako „Wpływy z opłat za korzystanie z wyżywienia w jednostkach realizujących zadania z zakresu wychowania przedszkolnego”. W opisie do tego paragrafu postanowiono zaś, że w paragrafie tym są klasyfikowane opłaty wnoszone za korzystanie z wyżywienia w przedszkolach publicznych oraz publicznych innych formach wychowania przedszkolnego, do których ustalania stosuje się odpowiednio art. 106 ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe. W tym ostatnim wymienionym artykule m.in. postanowiono, że w celu zapewnienia prawidłowej realizacji zadań opiekuńczych - w szczególności wspierania prawidłowego rozwoju uczniów - szkoła może zorganizować stołówkę. Korzystanie z posiłków w stołówce szkolnej jest jednak odpłatne. Przy czym do opłat wnoszonych za korzystanie przez uczniów z posiłku w stołówce szkolnej nie wlicza się wynagrodzeń pracowników i składek naliczanych od tych wynagrodzeń oraz kosztów utrzymania stołówki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00