Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-09-21

Będzie więcej pracy na czarno

Zaniżanie wynagrodzeń, wykonywanie zadań bez wymaganego zezwolenia i umowy - to najczęstsze nieprawidłowości związane z zatrudnianiem obcokrajowców. Problem może się nasilić. Rząd dostrzega zagrożenie i już pracuje nad nowymi przepisami

Co czwarty pracodawca skontrolowany przez Straż Graniczną (SG) zatrudnia cudzoziemców niezgodnie z prawem. Co dziesiąty obcokrajowiec pracuje nielegalnie. Tak wynika z kontroli Straży Granicznej przeprowadzonych w 2021 r. Niepokoją również dane Państwowej Inspekcji Pracy za ubiegły rok, która ujawnia coraz więcej przypadków nielegalnego zatrudniania obywateli państw trzecich.

- Liczba nieprawidłowości może być znacznie większa w tym i przyszłym roku z uwagi na zbliżający się kryzys, rosnące koszty oraz wzrost płacy minimalnej (od stycznia wyniesie ona 3490 zł, obecnie jest to 3010 zł), który może skutkować uciekaniem do szarej strefy oraz częstszą pracą na czarno - ostrzega Michał Podulski, przewodniczący podzespołu problemowego ds. reformy polityki rynku pracy Rady Dialogu Społecznego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00