Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-09-21

Fiskus sam ma problem z ulgą na robotyzację

Obowiązującą od 2022 r. ulgę można interpretować na trzy sposoby. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przedstawia różne wykładnie, więc podatnicy nie mają pewności, jak skorzystać z nowej preferencji

Doradcy podatkowi nie mają wątpliwości - potrzebna jest nowelizacja przepisów albo przynajmniej urzędowe objaśnienia ministra finansów.

Powodem zamieszania są przepisy - art. 38eb ustawy o CIT i art. 52jb ustawy o PIT. Wynika z nich, że podatnik może odliczyć od podstawy opodatkowania „kwotę stanowiącą 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację”. Odliczenie to ma zastosowanie „do kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację od początku roku podatkowego, który rozpoczął się w 2022 r., do końca roku podatkowego, który rozpoczął się w 2026 r.”.

Tak skonstruowane przepisy budzą wiele wątpliwości i pozwalają na różne wykładnie.

Pierwszy sposób

Wykładnia, która jest najczęściej prezentowana przez fiskusa, pozwala na korzystanie z ulgi na robotyzację wraz z dokonywaniem odpisów amortyzacyjnych. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 6 ustawy o CIT (i art. 22 ust. 8 ustawy o PIT ) kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00