Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-08-03

Do nowego roku szkolnego pozostał miesiąc. W przepisach są nowości

W szkołach obowiązkowo pojawią się pedagodzy specjalni i inni specjaliści do pomocy uczniom w sytuacjach kryzysowych. A nauczycieli czekają reforma ścieżki awansu zawodowego i prawdopodobnie podwyżki

Zwykle wraz z początkiem roku szkolnego wchodzą w życie nowe regulacje oświatowe. Tak będzie również 1 września 2022 r. Tego dnia zacznie obowiązywać większa część ustawy z 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 116). Jej regulacje dotyczące zmian w egzaminach ósmoklasistów i maturzystów weszły w życie 27 maja 2022 r. i będą miały zastosowanie również w roku szkolnym 2022/2023. Szeroko na temat tych przepisów już pisaliśmy (M. Łyszczarz, P. Kuzior, „Zmiany w systemie oświaty. Egzaminy, rekrutacja i nowi specjaliści”, Poradnik GP z 20 maja 2022 r., DGP nr 97). Teraz przypomnimy najważniejsze kwestie wprowadzone tą nowelizacją w ustawach:

Najistotniejszą nowością jest ustalenie minimalnych pułapów zatrudniania w placówkach oświatowych specjalistów, w tym pedagogów specjalnych, którzy mają pomóc dzieciom i młodzieży w sytuacjach kryzysowych będących następstwem długotrwałej izolacji i zmiany sposobu edukacji. Osiągnięcie pułapów zatrudnienia specjalistów zostało jednak rozciągnięte na lata, poczynając od 1 września br. Tego dnia wejdzie też w życie nowy art. 106a prawa oświatowego obligujący szkoły podstawowe do zapewnienia uczniom jednego gorącego posiłku w ciągu dnia.

W dalszej części artykułu przedstawimy procedowane jeszcze w parlamencie zamiany w Karcie nauczyciela. Nowela została uchwalona przez Sejm 23 czerwca 2022 r., a na 5 sierpnia zaplanowano głosowanie poprawek wniesionych przez Senat. Te głównie dotyczą zwiększenia podwyżek średnich wynagrodzeń. Warto ten akt prawny omówić już teraz, gdyż dokonuje on radykalnych zmian w awansie zawodowym nauczycieli. Zmniejsza np. liczbę stopni w karierze zawodowej z czterech do dwóch. Kolejna istotna nowość to likwidacja staży, których odbycie warunkuje osiąganie kolejnych awansów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00